GreenBox

GREENBOX NEDİR?

Dünyanın bir çok ülkesinde uygulanan Green Box stüdyo uygulaması Dost Prodüksiyon tarafından profesyonelce uygulanmaktadır. Yurt dışında çok popüler bir uygulama olmasına rağmen ülkemizde yeni yeni kullanılan yeşil perde hizmetlerinde etkili çözümler sunan firmamız, farklı projelerinize alternatif bir seçenek daha sağlıyor. Günümüzde green screen teknolojisinin kullanılmadığı çok az film, reklam veya klip vardır.
Basit şekliyle aslında chroma key (kilit renk) denen bir çekim hilesi yönteminin en çok tercih edilen uygulamasıdır. İki farklı görüntüyü birbirinin üstüne oturtmaya yarar. Böylece imkansız, pahalı veya tehlikeli sahneleri kolayca çekme lüksünü kullanıcısına sunar.

Üç genel chroma key uygulaması vardır ve greenscreen (ya da bluescreen) bu uygulamalardan günümüzde en çok tercih edilenidir. Bu teknik için ihtiyaç duyacağınız stüdyoya da greenbox denir.

Teknik genel olarak, görüntüde yok edeceğiniz ve yerine başka bir görüntü giydireceğiniz rengi, fon olarak seçme prensibine dayanır. İlk olarak Larry Butler tarafından 1940 yılında çekilmiş Bağdat Hırsızı (The Thief of Bagdad) filminde kullanılmış ve daha sonra bu tekniği geliştiren Petro Vlahos’a Oscar ödülü kazandırmıştır.

Günümüzde greenscreen teknolojisinin kullanılmadığı çok az film, reklam veya klip vardır. Post-prodüksiyon aşaması gün geçtikçe gelişen bu teknoloji, stüdyo yapısı ve ışıklandırma açısından belli standartlara sahiptir. Bu standartlara uyulmadığı sürece, greenscreen teknolojisinden estetik ve görsellik açısından başarı beklemek oldukça iyimser bir yaklaşım olur.ALAGÖZ MOBİLYA – GREENBOX REKLAM

MUSTAFA ORHAN – HATİM ÇALIŞMASI
ALAGÖZ MOBİLYA - GREENBOX REKLAMALAGÖZ MOBİLYA – GREENBOX REKLAM

  • 0
MUSTAFA ORHAN - HATİM ÇALIŞMASIMUSTAFA ORHAN – HATİM ÇALIŞMASI

  • 0